پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویرپنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸

آیین تجلیل از اهداکنندگان خون در رفسنجان برگزار شد - پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر

سخن دوست :امام صادق(ع): بهترین آسودگی، بی توقعی از مردم است

آیین تجلیل از اهداکنندگان خون در رفسنجان برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویربه مناسبت ۲۴ خردادماه روز جهانی اهداکنندگان خون، پیش از ظهر امروز طی مراسمی با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین از اهداکنندگان خون در رفسنجان تجلیل بعمل آمد.
درحاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی اهداکنندگان خون رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان گفت:💢 اطلاعات ۴۵ هزار و ۲۶۹ نفر از رفسنجان و انار در بانک اطلاعاتی انتقال خون ثبت شده است.

💢 مهدی محمدحسینی بیان کرد: انتقال خون یکی از سازمان های حیاتی جهت جلب افراد و اهداکنندگان برای تامین خون مورد نیاز بیماران و تحویل خون به مراکز درمانی است و ۱۴ ژوئن نیز به نام روز جهانی انتفال خون نامگذاری شده است.
💢وی افزود: با اشاره به اینکه ۳ دسته از افراد خون خود را اهدا می کنند اهداکنندگان بار اول، اهداکنندگان با سابقه و اهداکنندگان مستمر جزو این سه دسته اند و اهداکنندگان مستمر هر سال حداقل دو مرتبه خون خود را اهدا می کنند.

💢محمدحسینی تصریح کرد : نوزادان نارس، بیماران تالاسمی، دیالیزی ها، بیماران ام اس، تصادفی ها، بیماران خاص و افراد کهنسال وابسته به خون و فرآورده های خونی هستند روزانه در جهان بیش از ۸۰۰ زن بر اثر عوارض ناشی از حاملگی جان خود را از دست می دهند که ۹۹ درصد از این زنان در کشورهای در حال توسعه هستند.

💢وی ادامه دادوگفت:اینکه ایران رتبه اول در منطقه در زمینه تامین و تولید فرآورده های خونی و سلامت خون را دارد شاخص اهدای خون به معنی میزان اهدای خون به ازای ۱۰۰۰ نفر است که این شاخص در کشورهای با درآمد بالا، کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا و کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین به ترتیب ۳۲.۶ ، ۱۵.۱ و ۸.۱ درصد است و این شاخص در کشورهای عضو مدیترانه شرقی که ایران هم جزو این کشورهاست ۱۴.۹ درصد است و این شاخص در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲۵ نفر است.

💢محمدحسینی تصریح کرد: با بیان اینکه ۳۴۰ هزار نفر جمعیت رفسنجان و انار است طبق شاخص اهدای خون، هر ساله بالای ۱۱ هزار واحد خون گیری در رفسنجان انجام می شود و مردم این شهرستان از فرهنگ خوب اهدای خون برخوردارند؛ اهدای خون در دنیا به ۳ روش داوطلبانه و بدون چشم داشت، جایگزینی و روش پولی انجام می شود که ۸۳.۳ درصد اهدای خون در جهان به صورت داوطلبانه است و ۱۶.۴ درصد خون های اهدایی به صورت جایگزینی و ۰.۳ درصد هم اهداکنندگان پولی هستند و در ازای خون خود وجه دریافت می کنند.

💢رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان خاطر نشان کرد:اینکه ۵۸ کشور در جهان وابسته به اهدای خون به صورت پولی هستند ایران از آن دسته اهداکنندگان خون به صورت داوطلبانه است به طوریکه در سال ۲۰۰۷ رتبه اول در منطقه را در راستای ۱۰۰ درصد خون گیری به صورت داوطلبانه را کسب کرد.

💢وی بیان کرد: از سال ۸۲ نیز رفسنجان سیستم جایگزینی اهدای خون را حذف کرد و به سمت جلب افراد و اهداکنندگان خون داوطلبانه رفت و به همین منطور اولین واحد سیار اهدای خون در استان در این سال در رفسنجان راه اندازی شد و در مناطق نوق، کشکوئیه، سرچشمه، بهرمان، انار و کارخانه مس و … به صورت سیار از مردم خون دریافت می کند ، همچنین این اتوبوس سیار چون از رده خارج است و راهنمایی رانندگی اجازه تردد این اتوبوس را نمی دهد اتوبوسی جدید از شهرداری رفسنجان گرفتیم و به دنبال جذب اعتبارات و تجهیز آن هستیم این تجهیزات اعتباری حدود ۲۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.

💢محمدحسینی افزود: به جایی‌ رسیدیم که علاوه بر تامین خون مورد نیاز رفسنجان و انار ، به مراکز درمانی جنوب استان و دیگر شهرهای استان کرمان هم ارسال می کنیم؛ هر بیمار تالاسمی در سال ۲۵ بار خون دریافت می کند و مرکز انتقال خون رفسنجان جزو مراکز خون کشور است که توانایی تهیه و فرآوری انواع خون را دارد ضمن اینکه در جهان به طور متوسط ۸۵ درصد خون به محصولات و فرآورده های خونی تبدیل می شود.

💢وی ادامه داد: در رفسنجان سال گذشته ۱۰ هزار و ۶۴۷ واحد اهدای خون داشتیم که از این واحد ها ۲۶ هزار و ۱۲۵ واحد انواع فرآورده خونی شامل گلبول قرمز متراکم، گلبول قرمز فیلتر شده برای بیماران خاص، کرایو، پلاسما و پلاکت است که تهیه و در اختیار مراکز درمانی شهرستان های استان قرار دادیم؛ بانک اطلاعاتی انتقال خون رفسنجان دومین بانک اطلاعاتی کشور است که به صورت جامع اطلاعات افراد و اهداکنندگان را ثبت کرده و در رفسنجان و انار ۴۵ هزار و ۲۶۹ نفر اطلاعاتشان در این بانک ثبت شده است.

💢مهدی محمدحسینی یادآور شد: سال گذشته ۱۳ هزار و ۴۸۹ نفر جهت اهدای خون به پایگاه‌ های انتقال خون رفسنجان و انار مراجعه کردند که از این تعداد ۱۸ درصدشان به دلیل نداشتن شاخص های اهدای خون که یا برای خودشان مضر بود یا برای گیرندگان خون مضر بود از اهدای خون معاف شدند.

وی خاطرنشان کرد: شاخص اهدای خون بانوان رفسنجان نسبت به متوسط استان پایین است و در ایران این شاخص ۸ درصد است در تمام دنیا ثابت شده که خون خانم ها از ضریب سلامت بالایی نسبت به آقایان برخوردار است لذا باید فرهنگ سازی شود تا باورهای‌ غلطی‌ از جمله کم خونی خانم ها کم رنگ شود و خانم ها خون خود را اهدا کنند تا در مواقع نیاز از آن استفاده شود؛ سال گذشته ۶۲.۳ درصد از اهداکنندگان رفسنجان و انار جز اهداکنندگان مستمر بودند که از متوسط کشوری که عددی حدود ۵۴ درصد است بالاتر است.

💢محمدحسینی بیان کرد: از میزان فرآورده های خونی تولیدی‌ سال گذشته در رفسنجان که ۲۱ هزار و ۵۹۰ واحد جمع آوری و به واحدهای درمانی شهرستانی و استانی توزیع شد ۷ هزار و ۸۰۱ واحد خون به مرکز درمانی علی ابن ابیطالب رفسنجان، ۳۵۸ واحد خون به زایشگاه نیک نفس رفسنجان، ۲۶۶ واحد به بیمارستان ولیعصر انار و نیز ۱۰ هزار و ۵۲۹ واحد انواع فرآورده خونی از جمله پلاسما، کرایو و … به کرمان ارسال شد
.
وی گفت : کرمان از استان هایی است که پلاسمای‌ خون را جهت فرآوری داروهای مشتق از پلاسما به آلمان می فرستد‌ متاسفانه تکنولوژی فرآوری این داروها در ایران وجود ندارد بهترین راهکار هم همین است که پلاسما خون به آلمان برود و پس از فرآوری برگشت داده می شود تا در ایران از آن استفاده شود و وزارت بهداشت هزینه فرآوری را به آلمان پرداخت می کند؛ استان کرمان ۱۳۰۰ بیمار تالاسمی دارد که بیشتر از ایران هستند و به طور متوسط ۲۵۰۰ واحد خون در ماه نیاز هر کدام از این بیماران است.

💢محمدحسینی بیان کرد: به اهداکنندگان مستمر هر کس ده بار خون اهدا کرده باشد کارت سفید، کسی که بین ۱۰ تا ۲۵ بار اهدا کننده هون باشد کارت سبز، فردی که ۲۵ تا ۴۰ مرتبه خون اهدا کرده کارت قرمز، کسی که ۴۰ تا ۱۰۰ مرتبه خون اهدا کرده کارت نقره ای و شخصی هم که بیش از ۱۰۰ مرتبه خون اهدا کرده باشد کارا طلایی اهدا می کنیم.

رئیس مرکز انتقال خون ادامه داد: واکسیناسیون علیه هپاتیت B برای اهداکنندگان خون مستمر را داریم که با توجه به تفاهم نامه ای که با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان منعقد کرده آیم و تا کنون ۲۴۷۲ نفر از اهداکنندگان مستمر در رفسنجان به این‌ معاونت ارجاع دادیم و این واکسن را دریافت کرده اند.

💢وی خاطرنشان کرد: هرچه جامعه به سمت پیشرفت برود معاف شوندگان از اهدای خون نیز بیشتر می شوند و این امر تامین خون سالم‌ را سخت می کند چون رفتارها مرخطر، طب های سوزنی، خالکوبی و … جز مواردی هستند که فرد را از اهدای خون معاف می کند.

محمدحسینی افزود:اینکه اتباع بیگانه جزو اهداکنندگان نیستند ولی این اتباع جزو گیرندگی و مصرف کنندگان اهدایی خون هستند ۸۰ درصد از اتباع بیگانه در رفسنجان تالاسمی دارند که خون مصرف می کنند و ما خون مورد نیاز آنها را نیز تامین می کنیم.

💢وی تصریح کرد:با بیان اینکه روزانه ۴۰ تا ۵۰ نفر برای اهدای خون به مرکز انتقال خون رفسنجان مراجعه می کننددر ماه مبارک رمضان امسال ۹۱۹ نفر مراجعه کننده داشتیم که از ۷۰۲ نفر که واجد شرایط اهدای خون بودند خون گرفته شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر در حاشیه مراسم گرامیداشت روزجهانی اهداکنندگان خون فرماندار رفسنجان عنوان کرد:

💢ارزش کار اهداکنندگان خون بسیار بالاست خیلی از افراد این افتخار را ندارند

💢وی بیان کرد:رفسنجان ظرفیت های بالایی داردباید شرایط فراهم شود تا از آنها استفاده شود

💢دکترمجید فصیحی هرندی افزود:حمایت مسئولان را خواستاریم برای نوسازی امکانات وتجهیزات مرکز انتقال خون

💢 وی مطرح کرد: با اهدای خون لحظه لحظه یک انسان بهره می برد و حیات آنها وابسته به این امر خیر است

💢فرماندار بیان کرد:تسلیم نمی شویم و عزت مندانه پیش می رویم، این دنیا مدیون ایرانی هاست به واسطه ی اصول و پایه های علمی است

💢وی مطرح کرد:ماباید وحدت داشته باشیم بدانیم با همه امکانات و این سختی ها باید گلیم خود را از آب بکشیم

💢فصیحی هرندی افزود:همه وظیفه داریم بدانیم همدل و یک کلام هستیم اجازه تداوم به خائنین داده نمی شودوبه مردم امید دهیم، به همدیگر کمک کنیم ، با مردم در چهارچوب واقعیت ها صحبت کنیم

💢 وی گفت:در جنگ اقتصادی هستیم، مسئولین کشورباید دراین شرایط فعلی بهترین مدیریت را داشته باشند

💢فرماندارعنوان کرد:بانک جهانی گزارش داده است که سال آینده اثر تحریم های ایران از بین خواهد رفت.

💢وی گفت : باید جلوی فساد و رانت خواری را بگیریم.

💢همچنین وی افزود:آنچه که در تصور ترامپ و عربستان در خصوص کشور است اتفاق نمی افتد، آنچه که برای ما اتفاق می افتد در تصور خودمان شکل می گیرد و باید وحدت و یکپارچگی داشته باشیم

💢دراخر بیان کرد: اگر یاس و ناامیدی بر جامعه حاکم شود همه دستگاههای حیاتی از بین می رۅند.

Likes0Dislikes1
نظرات و ارسال نظر