فیروزه کویردوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

سگ هایی که فرزند می شوند - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

تشویق آن که پدر و مادر به جای فرزند دار شدن، سگ به خانه بیاورند و به بچه ها بیاموزند به جای محبت به پدر و مادر و دوستان به سگ عشق بورزند، رویکردی که کم کم عاطفه ی انسانی خانواده را به عاطفه ی حیوانی سوق می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر به نقل از زنان کویر ، تربیت نسل انسان ها ، هدف حضور پیامبران عنوان شده است ، نسلی که با پرورش صحیح نسل های بعد را نیز تربیت کرده و در بسیاری از خصوصیات روحی، اخلاقی و باورهای آن تاثیرگذار است.
در دنیای امروز شاهد فاصله گرفتن از ارزشها و بی توجهی به اعتقادات هستیم که البته آتش این خرمن توسط بسیاری از رسانه های بیگانه شعله ور شده است.
رسانه هایی که هدفی جز درآمد زایی و رخنه فرهنگی در بافت های مذهبی داخل کشور را ندارند، نسل گذشته و آینده را متأثر می کند و گاهی این اتفاق تا بدانجا پیش می رود که این ضد فرهنگ به عنوان باورهای مردمی تلقی می شود.
شبکه های ماهواره ای سال ها است که هدف مشترکی را با بودجه های کلان دنبال می کنند، هدفی که برای تغییر سنت ها و الگوی خانواده ایرانی است.
هدفی که برای تحقق آن فرهنگ نگه داری از حیوانات را به جای فرزند دار شدن و تربیت فرزند، آن هم نه زیرپوستی بلکه آشکارا ترویج می کنند.
تشویق آن که پدر و مادر به جای فرزند دار شدن، سگ به خانه بیاورند و به بچه ها بیاموزند به جای محبت به پدر و مادر و دوستان به سگ عشق بورزند، رویکردی که کم کم عاطفه ی انسانی خانواده را به عاطفه ی حیوانی سوق می دهد.
نگه داری سگ پدیده ای است که امروزه به راحتی در کوچه و خیابان و یا صندلی جلو برخی ماشین ها کاملا قابل مشاهده است که البته سلبریتی ها و هنرمندان سینمای جامعه ی ایران به این آتش دامن می زنند.
کار به جایی رسیده است که بسیاری از مجلات عکس جلد خود را به تصاویر سگ ها اختصاص داده اند و یا بازیگرانی را به نمایش می گذارند که سگ های خود را در آغوش کشیده اند.
البته محتوای مجله ها که روزی به تربیت فرزند و نگه داری از آن و توجه به خانواده بود به سوی نگه داری از سگ و تربیت آن چرخش پیدا کرده است.
زهرا مومنی کارشناس مسائل خانواده در گفتگو با خبرنگار ما در این رابطه می گوید: کم رنگ شدن ارتباطات اجتماعی، عدم برقراری درست در اجتماع و افزایش زندگی در فضای مجازی و استفاده زیاد از اینترنت، تهاجم فرهنگی و تمایل به انزوا از دلایلی است که افراد به ویژه نسل جوان، سگ یا گربه را به عنوان همدم خود انتخاب می کنند.
وی نگهداری از سگ و گربه را بیشتر در میان نسل جوان دانست و گفت: از آنجا که نسل جوان به دنبال استقلال است و به شدت از دیگران الگو می پذیرد بنابراین به تاسی از فیلم ها و بازیگران به دنبال هویت خویش می گردند.
این کارشناس مسائل خانواده تاکید کرد: معمولاً تمایل به نگهداری از این حیوانات به ویژه به عنوان همدم ناشی از اختلالات شخصیتی، خلاء عاطفی و نداشتن هم‌صحبت است.
از آنجا که در کشور اسلامی زندگی می کنیم باید بدانیم طبق موازین اسلامی نگهداری سگ و سگ بازی حرام است. سگ حیوانی است که عین نجاست بوده و دست زدن به آن وجوب تطهیر را به همراه دارد. عین نجاست بودن یعنی آن‌که شست‌وشو، خاک‌مال کردن و غیره موجب پاک شدن نمی‌شود مانند خون یا مدفوع.
حال وقتی انیس و مونس انسان، حیوانی باشد که حتی نگهداری آن نیز (جز برای نگهبانی و حراست) دارای اشکال است، بدست آمدن جوانانی با نشاط و با روحیه و اعتماد به نفس برای جامعه دور از ذهن خواهد بود.
بی شک بی توجهی به این مقوله ی فرهنگی کشور اشتباهی نابخشودنی خواهد بود و اگر امروز را به فردا بسپاریم وخامت حال فرهنگ بیش از این خواهد شد.
به هر حال نهادهای مرتبط با فرهنگ جامعه (وزارت ارشاد و رسانه ملی و دیگر رسانه های شنیداری و …) باید ضمن روشنگری و فعالیت های فرهنگی از رخنه کردن چنین اتفاقاتی در بافت فرهنگی و اصیل جامعه ایرانی جلوگیری کنند.
گزارش از: نسیم صادقی
انتهای پیام/

نظرات و ارسال نظر

هجده − 1 =

کرمیصدیقه گفته :
دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

با تشکر از برادردینی آقای احمدی خادم معنوی امامزاده
من اهل زرند کرمان هستم در ۸ سالگی تصادف شدیدی کردم. دکتر ها از من قطع امید کرده بود ند و به پدرم گفته بودند که دخترت قطع نخاع خواهد شد و حافظه اش را نیز از دست خواهد داد .پس او مرا به حرم آقا سید جلال الدین اشرف شمس آباد آورد و داخل حرم دخیل بسته بود و با گریه و ناله از آقا خواستند شفای دخترشان را از خداوند بزرگشان بگیرد.الحمدالله من شفا پیدا کرد.و خانواده ام هم از خداوند و این سید جلیل تشکر کردند و نذرشان را نیز ادا کردند و خطبه عقدم را در جوار امامزاده سیدجلال الدین اشرف خواندند و ما هرساله در ایام عید دو روز به امامزاده سیدجلال الدین اشرف می اییم. و بنا داریم در همایش بزرگداشت امامزاده سیدجلال الدین اشرف شرکت نمایم.

پاسخ