فیروزه کویردوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر :نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه ای در هفته جاری در تهران در دفتر استانداران وزارت کشور با حضور استاندار کرمان، سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، عتیقی مدیرعامل گل گهر و مدیرعامل خط انتقال آب خلیج فارس به سیرجان، سرچشمه و چادرملو، با هدف بررسی وضعیت آب شرب در رفسجان و کرمان خبر داد.
دکتر جلالی با ابراز نگرانی از اوضاع فوق العاده نگران کننده آب برای تابستان پیش رو و مواجه بودن با بی آبی شدید گفت: امسال نسبت به سال گذشته ۷۱ درصد کاهش نزولات آسمانی و باران داشتیم.
وی افزود: سال سختی در خصوص بارندگی پیش رو داریم و پشت سدها که سال قبل ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب جمع شده بود، امسال ۱۰۴ میلیون متر مکعب ذخیره سازی شده که حدود یک ششم سال گذشته است، بنابراین آب مسأله حیاتی است.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کرمان، رفسنجان و زرند سه شهرستانی هستند که به ترتیب بحرانی ترین شهرهای استان از نظر بحران آب محسوب می شوند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در جلسه مذکور راهکارهای رسیدن به یک آب پایدار مورد بررسی قرار گرفت، ابراز کرد: ضمن سفارش مردم به صرفه جویی در مصرف آب، یک راهکار استفاده از خط انتقال آب خلیج فارس به مس سرچشمه است که ایجاد خط جداگانه برای آب شرب باید صورت گیرد و با توجه به اینکه تلاش زیادی برای انتقال آب صورت گرفته و آب هم زیاد است، صنایع مازاد خود را می توانند بفروشند و وظیفه وزارت نیروست که با خرید مازاد، آب شرب مردم را تأمین کند.
حجت الاسلام جلالی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو باید هرچه سریعتر اقدام کند گفت: گر قرار است دولت یا سازمان برنامه و بودجه تصویب کنند، باید سریعتر این کار انجام شود.
وی متذکر شد: در پایان این جلسه قرار شد راهکارهای حقوقی و قانونی واگذاری آب به مردم پیدا شود و با استفاده از ۹ درصد حقوق دولتی معادن این انتقال آب صورت گیرد. ما مصمم و پیگیر هستیم مسأله آب شرب مردم رفسنجان حل شود.

نظرات و ارسال نظر

7 + پانزده =