فیروزه کویرسه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت حق دخالت در سازمان تامین اجتماعی را ندارد و سندیکای کارگری و کارفرمایی باید این سازمان را اداره کند. - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

به گزارش فیروزه کویر به نقل از خبرگزاری تسنیم محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در مراسم تجلیل از کارگران نمونه و نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان که با حضور علی زینی‌وند استاندار کرمان در محل سالن شهید مرتضوی استانداری برگزار شد با تسلیت ایام شهادت امام علی(ع) اظهار داشت: امام علی(ع) درس کار و تلاش و کارگری نمونه را به ما آموخت.

وی با بیان اینکه معیشت کارگری بزرگترین دغدغه حوزه اقتصادی کشور است گفت: افزایش دستمزد بخشی از این دغدغه را می‌تواند جبران کند که هر ساله انجام می‌شود اما این افزایش دستمزدها با توجه به تورم قابل پوشش نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم کم شده و باید با افزایش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم را افزایش داد افزود: در مجلس شورای اسلامی هر دو موضوع را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه وضعیت بد تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بی سابقه بوده است ادامه داد: از سوی دیگر حدود ۱۵ ماه شیوع بیماری کرونا آسیب زیادی بر اقتصاد کشور وارد کرده است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه سهم پرداخت کارگری زیر ۱۰ درصد است و اگر می‌خواهیم رضایت کارگران را افزایش بدهیم باید این سهم ۱۰ درصدی را افزایش بدهیم افزود: اگر می‌خواهیم کار و کارگری استمرار داشته باشد باید کارفرما را نیز حمایت کرد.

وی با بیان اینکه هر چه میزان اشتغال در کشور افزایش پیدا کند و بخواهیم پرداخت‌های ما منطقی باشد باید توازن نیروی کار و واحدهای تولیدی انجام شود گفت: یکی از مشکلات قشر کارگری در معادن ذغال سنگ فرسودگی بیش از حد است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کارگران ذغال سنگ از ناحیه ریه آسیب زیادی می‌بینند و حتی خانواده‌های آنها در خطر هستند عنوان کرد: حدود هزار و ۷۰۰ کارگر ذغال سنگ داریم که در بیمه آنها وقفه افتاده است و به تازگی برنامه‌ریزی شده که مشکل حدود ۴۰۰ نفر آنها برطرف و این افراد بازنشسته بشوند.

وی با بیان اینکه جریان کارگری و کارفرمایی کشور باید بر اساس قانون حمایت شوند افزود: در دنیا تامین اجتماعی از پول کارگر و کارفرما اداره می‌شود و خود کارگران و کارفرمایان در اداره آن نقش دارند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه در کشور ما پول را کارگران و کارفرمایان می‌دهند اما دولت تصمیم‌گیری می‌کند گفت: دولت حق دخالت در سازمان تامین اجتماعی را ندارد و سندیکای کارگری و کارفرمایی باید این سازمان را اداره کنند و متاسفانه در کشور ما جای صاحبخانه و اجاره نشین جابه‌جا شده است.

بیشتر بخوانید
تصمیم قطعی برای متناسب سازی مرحله دوم بازنشستگان تامین اجتماعی اتخاذ نشده است

تصویب دو بند دیگر از سیاست‌های کلی تامین اجتماعی در جلسه مجمع تشخیص

وی با بیان اینکه با هر قانونی که منجر به تضعیف جریان کارگری شود مخالف هستیم افزود: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی و دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد داریم که سهام عدالت دریافت نکردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت باید با یک ضریب تعدیل سهام عدالت به این افراد واگذار کند بیان کرد: کارگران نیز باید سهام عدالت دریافت کنند و گزارش کمیسیون اقتصادی در صحن علنی مجلس است و منتظر تصمیم هیئت رئیسه مجلس هستیم.

وی با بیان اینکه طرح تولید الکترودهای گرافیتی در استان کرمان به‌زودی عملیاتی می‌شود و استاندار حمایت و پیگیری‌های خوبی از این طرح داشتند گفت: شرکت این طرح تاسیس شده و زمین آن در شهرک صنعتی کرمان واگذار شده است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه طرح تولید لاستیک خودروهای فوق سنگین نیز در استان اجرایی می‌شود و شرکت‌های بزرگ استان سهامدار این شرکت هستند افزود: این کارخانه در مسیر جاده کرمان باغین احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح ایجاد بندر خشک نیز در استان کرمان در حال پیگیری است و این بندر خشک در شهر کرمان راه‌اندازی می‌شود ادامه داد: با عملیاتی شدن آن توسعه اقتصادی استان به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.

نظرات و ارسال نظر

پانزده − نه =