فیروزه کویرلطفا يک افزونه تاريخ نصب کنيد.

تاثیر مهم گردشگری بر رشد اقتصاد - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

رئیس میراث فرهنگی رفسنجان بیان کرد:یکی از ابعاد توسعه پایدار در جوامع، توسعه صنعت گردشگری‌ است که در بُعد اقتصادی هم اهمیت زیادی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر :حسن حسینی در آئین روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در خانه حاج آقاعلی رفسنجان گفت:آیات قرآن به ما تذکر می دهند که گردش، سیر و سفر به اطراف جهان داشته باشیم تا عبرت بگیریم وهمچنین یکی از ابعاد توسعه پایدار در جوامع، توسعه صنعت گردشگری‌ است که در بُعد اقتصادی هم اهمیت زیادی دارد.

حسینی افزود با فعالیت‌های فرهنگی که در جامعه انجام شده است، اهمیت میراث فرهنگی و آثار تاریخی در ابعاد گوناگون مورد توجه قرار گرفته است.

وی با توجه به حواشی روزهای اخیر در خصوص محوطه تاریخی تپه برج رییس آباد خنامان تاکید کرد: یکی از اولین کاوشهای باستان شناسی به سال ۱۹۰۰ میلادی در این منطقه توسط سرپرسی سایکس و دو باستان شناس انگلیسی دیگر صورت گرفته است که تعدادی اشیاء باستانی کشف کردند که هم اکنون در موزه بریتانیانگهداری می شوند.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری رفسنجان گفت: به گفته باستان شناسان قدمت خنامان به هزاره های قبل از میلاد برمی گردد. جزئیات دقیقی از نتایج این کاوش‌ها و مطالعه اشیاء مکشوفه در دسترس نیست و بعد از این کاوش‌ها، در طول ۱۲۰ سال گذشته متاسفانه پژوهش دیگری صورت نگرفته است.

حسینی عنوان کرد:امیدواریم با پژوهش‌ها و تحقیقات تاریخی در شهرستان انار و رفسنجان،زوایای تاریکی که از گذشته وجود دارد در این منطقه روشن شود، ۳۰۰ اثر تاریخی در شهرستان رفسنجان است که ۶۲ اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است و ۵ اثر ناملموس و دو اثر طبیعی هم به ثبت رسیده است.

حسینی در ادامه گفت: داشته های تاریخی به عنوان غنای فرهنگی بایستی مبنای پژوهش ها و مطالعات ما باشند. به طور نمونه در اثر تاریخی خانه حاج آقاعلی رفسنجان که به عنوان بزرگترین خانه خشتی جهان است، معمار تابش آفتاب را در معماری خانه برای ساخت اتاق‌های تابستان‌نشین و زمستان‌نشین مد نظر گرفته است و سبب آسایش ساکنین خانه را فراهم کرده است

نظرات و ارسال نظر

2 + 3 =