فیروزه کویردوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

مرمت منبر روستای جعفرآباد نوق رفسنجان با قدمت هفتاد ساله - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

مرمت منبر روستای جعفرآباد نوق رفسنجان با قدمت هفتاد ساله . منبر جایگاهی است که خطبه یا خطابه از آن ایراد می‌شود.
منبر یادگار پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص)و فراگیرترین رسانه جهت روشنگری و بصیرت افزایی از زمان وی تاکنون برای مسلمین بوده است. یکی از خدام مسجد جعفر آباد نوق خبر از مرمت منبر هفتاد ساله این روستا داد.
از قدیم الایام مراسم روضه خوانی به صورت هفتگی منزل به منزل در روستاهای نوق رفسنجان مرسوم بوده است و روستای جعفر آباد نوق به تبعه روستاهای دیگر از این قاعده مستثنی نبوده است. در اوایل در این روستا برای نشستن واعظ از کرسی و چیزهای شبیه به آن به عنوان منبر استفاده میکردند .تا اینکه مرحوم عباس اکبری مشهور بنام عباس کربلایی اکبر اولین منبر روضه خوانی روستای جعفر آباد نوق در سال ۱۳۲۷ تهیه و وقف نمود . .
این منبر به صورت یک صندلی چوبی از چوب درخت گردو توسط استاد نجار (سید رضا ترابی) به پیشنهاد مرحوم واعظ حاج ملاغلامرضا ناصری ساخته شد و وقف مجالس روضه خوانی روستا گردید..
از این منبر برای مجالس روضه ای که در منازل هر یک از اهالی که بانی مراسم بودند مورد استفاده را میگرفت. و از این منبر حدود چهل سال به همین روال مورد استفاده قرار می گرفت. تا اینکه مسجد جعفرآباد نوق ساخته شد و منبرهای بزرگ و پله دار جای گزین این منبر شدند. و این منبر قریب ۳۰ سال از آن استفاده نگردید و در داخل انباری خانه مرحوم عباس کربلایی اکبر نگهداری میشد . با توجه با این که این خانه قدیمی و درب و پنجره و سایر وسایل از چوب ساخته شده بودند قسمتی از آنها به مرور زمان توسط مو ریانه از بین رفته اند ولی موریانه ها کوچک ترین آسیبی به این منبر نرسانده اند.. به گفته قدیمی ها هرکس که مریضی داشت به نیت شفا در موقع روضه خوانی ظرف آبی را در زیر منبر میگذاشتند و بعد از اتمام روضه خوانی از آب ظرف به بیمار داده و بیمار بهبود پیدا میکرد. . اکنون بعد از قریب سی سال این منبر توسط فرزندان مرحوم واقف مرمت و دوباره مورد استفاده قرار گرفت. و در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان و شب قدر مجلسی روضه ای به یاد واقف منبر مرحوم عباس کربلایی اکبر( ابوی مسئول حراست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان حاج آقای اکبری) و واعظ منطقه محل استاد اخلاق مرحوم حاج ملاغلامرضا ناصری و استاد نجار آقا سید رضا ترابی شهرآباد برگزار گردید.
نثار شادی روح حضرت امام خمینی و شهدا مخصوصا شهدای روستای جعفر آباد نوق و اموات و گذشتگان بانیان روضه و همچنین شادی روح مرحوم عباس کربلایی اکبر رحم الله من یقرا فاتحه و اخلاص مع الصلوات
تهیه گزارش: آقای کربلایی عباس ملایی زاده

نظرات و ارسال نظر

دو × یک =