فیروزه کویریکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

سم فروشان تا پایان سال 96 مهلت دارند انبارهای سم خود را از شهر خارج کنند - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

فرماندار رفسنجان گفت تا پایان سال ۹۶ همه سم فروشان مهلت دارند که انبارهای سم خود را از شهر و منطقه مسکونی خارج کنند اگر این کار انجام نشود پروانه انها باطل خواهد شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فیروزه کویر به نقل از خانه خشتی فرماندار رفسنجان صبح امروز در جلسه کمیته نظارت بر نهادهای کشاورزی ضمن مهم دانستن محصول پسته در رفسنجان اظهار داشت :محصول پسته در شهرستان از یک طرف محصولی درامدزا که هزینه های ما را تامین می کند و از طرفی دیگر تولید این محصول هزینه های سنگین پیدا و پنهان بر مردم ما و منطقه ما تحمیل می کند .

وی تصریح کرد :هزینه های پیدای محصول پسته شامل هزنیه کارگر کود ،سم ،هزینه های ابیاری و ..می باشد و خالی شدن مخزن ابهای زیرزمینی جزو هزینه های پنهان است که دیده نمی شود .

فرماندار بیان داشت :۵۷۰ میلیون متر مکعب آب از سفره های ما خارج می شود و ۹۵ درصد از این آب صرف مصارف کشاورزی می شود این یک سرمایه بزرگی است که از دست ما می رود و زیاد به حسابش نمی اوریم .

وی با بیان اینکه سالانه ۶۵۰ تا ۷۰۰ تن سم را کشاورزان برای محصول پسته مصرف می کنند افزود :بخشی از این سموم در باغات استفاده می شود و بخش دیگرش در سلامت مردم تاثیر منفی دارد که اینها جزو هزینه های پنهان محصول پسته می باشد .

ملانوری خاطرنشان کرد :خاک کشاورزی حاصلخیزی سالهای گذشته را ندارد ؛ خاک، اب ، هوا، سلامت و محیط زیست متاثر از محصول پسته است و اینها سرمایه هایی است که از بین می رود و در کنارش مردم سرمایه هایی که از طریق محصول پسته بدست اورده اند صرف امور شهرسازی و عمرانی روستاها وشهرها کرده اند .

وی اضافه کرد :در حوزه تولید محصول پسته بحث آب مهم است که با توسعه شبکه های آب در این موضوع کار می کنیم ،سالانه یک متر سطح ابهای زیرزمینی افت کرده است .

فرماندار اذعان داشت :سم برای گیاه مفید است و جایگاه سم فروشی حکم داروخانه است ،گردش مالی فروش سم بالاست و اشتغالزایی خوبی ایجاد شده است بالای ۱۳۰ فروشندگی سم در رفسنجان وجود دارد که در زمینه اشتغالزایی نقش مهمی دارند .

ملانوری با بیان اینکه بحث های امنیتی در حوزه سم مهم است گفت : در کمیسیون نهادهای کشاورزی در سال ۹۳ با سم فروشان غیر معتبر برخورد کردیم تا این موضوع را قانونمند ساماندهی کنیم ،به لحاظ قانون انبارهای سم نباید در شهر وجود داشته باشد .

وی افزود : تا پایان سال ۹۶ همه سم فروشان مهلت دارند که انبارهای سم خود را از شهر و منطقه مسکونی خارج کنند اگر این کار انجام نشود پروانه انها باطل خواهد شد .

فرماندار تاکید داشت :شهرک صنعتی زمین هایی را در اختیار سم فروشان قرار می دهد و سم فروشان انبارهای خود را به این منطقه انتقال دهند ما در این زمینه جا و مکانی نمی دهیم فقط کمک خواهیم کرد .

وی ادامه داد :باید مسائل ایمنی در خصوص سم پاشی و سم فروشی رعایت شود ،چرا که رعایت این نکات برای سلامت شهر و مردم موثر است سموم قاچاق و غیر معتبر حق الناس است باید در فروش انها دقت شود .

ملانوری بیان داشت :ما امروز برای محصول پسته هزینه های سنگینی پرداخت می شود باید در قبال ان هزینه ها و درامدمان را بالا ببریم برداشت را افزایش دهیم برای این محصول بحث نهادهای کشاورزی بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد ،ما به دنیال این نیستیم که یک طرفه قضاوت کنیم همه باید کمک کنیم برای ساماندهی وضعیت سم فروشی و اگر مغازه های غیر معتبر را پلمپ کردیم برای دفاع از حقوق مردم و شما این کار انجام شده است .

نظرات و ارسال نظر

شانزده + 20 =