فیروزه کویردوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

گزارشی درباره مقام امام صادق(علیه السلام ) در کربلای معلی - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
 در کنار مقام صاحب الزمان(عج) در کربلا پلی بر روی نهر حسینیه قرار دارد که با عبور از آن وارد بازاری می‌شوید که در انتهای آن با فاصله حدود ۳۰ متر از نهر، زیارتگاهی وجود دارد که به مقام امام صادق(ع) معروف است.
به گزارش فیروزه کویر به نقل از دارالصادقیون در شمال حرم امام حسین ،(ع)بعد از گذشتن از نهر الحسینیه به باغهایی میرسیم که این زمینها به ّ جعفریات معروف هستند. در انتهای این مسیر، و حدود ۳۰متری نهر، ّ زیارتگاهی وجود دارد که ادعا میشود، امام جعفرصادق ّ هرگاه برای زیارت جدشان امام حسین به کربلا تشریف میآورند، اینجا رحل اقامت میافکندند و پس از غسل در آب فرات، به زیارت اباعبدالله الحسین میشتافتند. ّ اما اثبات چنین ادعایی، مشکل است.بعد از انتفاضه شعبانیه در سال  ۱۹۹۱میلادی، ّ صدام معدوم به قصد سرکوبی انقلابیون اقدام به ّ تخریب اماکن مقدسه نمود و در این میان مقام امام صادق (ع)را نیز با خاک یکسان کرد . مقام ً قبلا از یک ساختمان ششگوش تشکیل شده بود که گنبدی سبز رنگ داشت و مساحت آن از ۲۰ مترمربع تجاوز نمیکرد. در سال  ۱۹۹۴میلادی، یکی از صاحبان زمینهای اطراف مقام، به بازسازی وتوسعه مقام اقدام کرد، ّ اما از آن تاریخ به بعد، ساختمان همچنان به حال خود رها شده بود، چرا که مقام، درست پشت ساختمانهای امنیتی و انتظامی رژیم صدام قرار ّ داشت و آنان مانع زیارت زوار از این مکان میشدند.
اکنون این مکان توسعه یافته وحدود  ۶۰۰مترمربع زیربنا دارد و سر در خوبی نیز برایش ساختهاند. در ابتدای ورود به مقام، حیاطی به وسعت ۳۵۰مترمربعّ برای استراحت و پذیرایی از زوار در نظر گرفته اند.

هنگامی که امام صادق ّ (ع)به عراق تشریف آوردند، اشخاصی خدمت حضرت شرف یاب شده و عرض کردند: میدانیم تربت امام حسین (ع)موجب شفای هر دردی است؛ آیا باعث ایمنی از ترس و هراس هم هست؟ حضرت فرمودند: بله هرگاه ّ کسی خواست که از هر بیمی امان پیدا کند، تسبیحی از تربت سیدالشهدا را در دست بگیرد و سه مرتبه این دعا را بخواند.

صْبحتُ اللَّهم مُعْتَصِما بِذِمامِک و جِوارِک المَنبع الَّذی لایطاوَلُ و لایحاوِلُ مِن شَرِ کلّ غاشِم و طارقٍ مِنْ سائِرِ مَنْ خَلَقْتَ وَ ما خَلَقْتَ مِنْ خَلْقِک الصّامِتِ و الناطِق فی الْجَنِه مِنْ کلِّ مَخُوفٍ بِلباسٍ سابغَهٍ خصینَهٍ وِ هِی ولاءُ اَهْلِ بَیتِ نَبیک مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله مُحْتَجِزا مِنْ کلّ قاصدٍ اِلی اَذِیهٍ بِجِدارٍ حَصینِ الاِخْلاصِ فی الاِعْتِرافِ بَحقِّهِمْ و التَمَسُّک بَحْبلهِمِ جَمیعا مُوقنِا انَّ اَلحقّ لَهُمْ وَ مَعَهُمْ و مِنْهُم و فیهِم و بِهِم اوالی مَن والَوْ وَ اُعادی مَنْ عادَوا و اُجانِبُ مَنْ جانَبُوا فَصَلِّ عَلی مُحمَّدٍ و اله وِ اَعِذْنی. الّلهم بِهِم مِنْ شَرّ کلِّ ما اتّقیهِ یا عظیمُ حَجَزْتُ الاَعادِی عَنّی بَبدیع السَّمواتِ و [۶۶]الأرضْ إنّا جْعَلنا مِن بَینِ اَیدیهِم سدّا و مِن خَلِفْهِمْ سَدّا فَاَغْشَیناهُمْ فَهُم لایبْصِروُنَ.

سپس تسبیح را ببوسد و بر هر دو چشم بمالد و بگوید:اللَّهُمَ اِنّی اَسْئَلُک بِحَقِّ هذِهِ التُّرَبه المُبارَکه و بِحَقِّ صاحِبها و بِحَقّ جَدِّه و بَحقّ اَبیهِ وَ بَحِّق اُمّهِ و بِحَقّ اَخیهِ و بَحقِّ وُلْدِهِ الطاهِرینَ اجْعَلْها شِفاءِ مِنْ کلِّ دآءِ وَ اَماناً مِنْ کلِّ خَوْفٍ وَ حِفْظاً مِنْ سُوءٍ

گویم ز امام صادق این طرفه حدیث      تا شیعه او به لوح دل بنگارد   فرمود که بر شفاعت ما نرسد   آنکسکه نمازرا سبک بشمارد

در مصاحبه ای که با چند نفر از خادمین این زیارتگاه در باره معرفی این زیارتگاه انجام دادیم  اکثر اعلام کردند: در یکی از سفرهایی که حضرت امام صادق(ع) به زیارت امام حسین(ع) می‌آمدند به صورت ناشناس مهمان صاحب این باغ می‌شوند ولی صاحب باغ امام را می‌شناسند و باغ پر از درختان نخلشان را به ایشان هدیه می‌کنند.

گفته می‌شود امام صادق(ع) هرگاه برای زیارت جدشان به کربلا تشریف می‌آوردند، در این باغ اقامت می‌نمودند و پس از غسل در آب فرات، به زیارت می‌رفتند.
این باغ در سال ۱۹۹۱ توسط صدام به طور کامل تخریب شد ولی اکنون دوباره در همان جا ساختمانی ساخته شده که محل زیارت دوستداران آن حضرت(ع) است.
نظرات و ارسال نظر

4 × پنج =