فیروزه کویرسه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

دوراهی زیبایی یا سلامت/انتخاب زن ایرانی کدام باید باشد؟ گزارش؛ دوراهی زیبایی یا سلامت/انتخاب زن ایرانی کدام باید باشد؟ - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
ستفاده از لوازم آرایشی و اختصاص دادن هزینه ی هنگفت به آن در سال و از طرفی بی توجهی بانوان به سلامت خودشان در استفاده از لبنیات زنگ خطری است که در جامعه ی ایرانی به صدا آمده است چرا که جامعه آینده ای روشن می خواهد ، زنان و مادرانی فعال و سالم که بتوانند فرزندانی سالم تحویل جامعه دهند.
به گزارش فیروزه کویره  استفاده از مواد آرایشی از دیرباز مرسوم بوده است و شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما در سال‌های اخیر میزان استفاده از این  مواد رشد چشمگیری داشته است و صنایع فعال در این حوزه بازار بسیار وسیعی را در پیش روی خود مشاهده می‌کنند.

روال استفاده از لوازم آرایشی در ایران آن گونه افزایش یافته است که کمتر بانویی را خواهید دید که بدون رنگ و لعاب در خیابان قدم بردارد. این نحوه استفاده از لوازم آرایشی آن قدر نگران کننده است تا جایی که چند روز گذشته  وزیر بهداشت و درمان خبر داد که مصرف لبنیات و شیر در ایران نسبت به کشورهای منطقه حداقل است و در مقایسه با کشورهای جهان میزان مصرف لبنیات در ایران حدود یک سوم آن کشور‌ها است، ولی در زمینه مصرف لوازم آرایشی رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌ایم.

زنان ایرانی حدود ۳ برابر بیشتر از اروپائیان آرایش می کنند

بر اساس آمار هر ایرانی در سال۱۳۰هزارتومان برای فرهنگ خرج می کند و ۴۲۰هزارتومان برای لوازم آرایش…در واقع زنان ایرانی حدود ۳ برابر بیشتر از همتایان اروپایی خود برای آرایش کردن هزینه می کنند!

لوازم آرایشی، سمومی زیبا و خوشبو

از طرفی خود لوازم آرایشی نیز بی ضرر نیستند و از آن جا که  اغلب اجناس در بازار ایران تقلبی، نامرغوب و چینی هستند و لوازم آرایشی قاچاق بدون هیچ گونه نظارت و مجوزی در فروشگاهها و حتی کنار خیابان به فروش می رسند، بنابراین بر سلامت این اجناس باید شک کرد.

مقاله­ های زیادی درباره خطر استفاده از برخی روان­سازها در مواد آرایشی منتشر شده است.سدیم لوریل سولفات (SLS) استفاده شده در  این مواد سبب مشکلات پوستی متعددی می­شود که آماس پوستی شایع­ترین آنهاست. از مواد رایجی که در بعضی محصول ها یافت می شود، می توان به ماده ای اشاره کرد که به ویژه در محصولات حاوی سورفاکتانت یافت می شود و از طریق پوست، تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته می شود، علاوه بر خشکی و التهاب پوست و مخاط ها، درصورت مصرف زیاد آثار سرطان زایی نیز دارد. ایزوپروپیل الکل و الکل های مشابه  که به وفور در این محصولات یافت می شود، می تواند باعث خشکی، التهاب و درماتیت  آلرژیک و چروک خوردگی سریع تر پوست شود.

میانگین سن پوکی استخوان در ایران ۴۵ سالگی است

در حالی که روزبه روز مصرف لوازم آرایشی در میان بانوان ایرانی افزایش می یابد اما استفاده از لبنیات در میان بانوان کاهش پیدا کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر ورزش در گفتگو با خبرگزاری آنا ، با مقایسه پوکی استخوان در میان بانوان ایرانی و بانوان کشورهای توسعه یافته گفت:« میانگین سن پوکی استخوان در ایران ۴۵ سالگی و در کشورهای توسعه یافته ۷۰ سالگی است که این نشان می دهد این بیماری خاموش قرن معاصر چگونه بی صدا در حال پیشروی است.»

جامعه و سلامتی که در دستان زنان است

نگاه بانوی ایرانی به سلامت خود بر سلامت خانواده و جامعه تاثیرگزار خواهد بود ، مسئول انجمن سلامت بانوان استان کرمان در این رابطه می گوید:باید بدانیم که شادی و نشاط  مادران بر آینده فرزندانشان تاثیر خواهد گذاشت و از آنجا که فرزندان آینده ی مملکت هستند، آینده ی مملکت نیز به سلامت مادران وابسته است چرا که سلامتی بانوان سلامتی خانواده را در بر خواهد داشت و بیماری های روحی کم تر خواهند داشت.

استفاده از لوازم آرایشی و اختصاص دادن هزینه ی هنگفت به آن در سال و از طرفی بی توجهی بانوان به سلامت خودشان در استفاده از لبنیات زنگ خطری است که در جامعه ی ایرانی به صدا آمده است چرا که جامعه آینده ای روشن می خواهد ، زنان و مادرانی فعال و سالم که بتوانند فرزندانی سالم تحویل جامعه دهند.

نظرات و ارسال نظر

هشت − 3 =